Suomen Harmonikkaliitto

Voiko itse korjata

Aloittaja Keke, 03-04-2025, 12:56:53

« edellinen - seuraava »

Keke

Soittaessa näppäin työntäessä jää alas. Mikä ongelma. Kyseessä kouvolan casotto vm 1968. Olisiko parempi korjaajalle.Ja paljonko maksaisi käydä läpi koko peli. Muuten olen todennut helpoksi soittaa. Eli näppäimistö vastaa hyvin. Basso erikoinen kunnon kaksi vaihtamaan joilla voi muuttaa tummemmaksi koko basso rekisterin. 

Viljo

Olikohan tämä näppäinjumi bassossa vai diskantissa?

Jumilla voi olla useita syitä, mutta yleisin on, että näppäin on vinossa. Diskantissa näppäinistukka ottaa helposti kiinni porrastukseen. Ammattilainen pystyy korjaamaan tällaisen yksittäisen jutun ihan odotellessa, joten kustannuksetkaan eivät ole isoja.

Ennen kuin voi sanoa mitään hintoja harmonikan huoltamiselle tai korjaamiselle, pitäisi soitin nähdä ja arvioida. Jos Ikaalinen on sopivan matkan päässä, voin tehdä kyllä arvioinnin ja tarvittavat huollot.
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!