Suomen Harmonikkaliitto

Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Leevi A

#1
Harmonikkapöytä / Vs: Majestic
14-01-2025, 10:46:08
Majestic haitari tuntuu olevan ihan laadukas soitin, varsinkin kun vertaa omistamaani Sam Elomaan kukkamalliin joka on parhaat päivänsä nähnyt joskus 40-50 luvulla.
Vuosien soittamattomuuden jälkeen muutamat ylä-äänet tuntuvat olevan vähän tukossa ja vaativat hiukan enemmän painetta.
Kannattakohan asialle tehdä mitään ja voiko edes. Vai onko ainoa korjaava toimenpide vain jatkaa soittamista.
Viisaammat ehkä tietävät.
#2
Harmonikkapöytä / Majestic
09-01-2025, 13:56:03
Ostin Torista mukavalta herrasmieheltä kuvan Majestic haitarin. Valmistaja on La Melodiosa, model 120.
Mikähän on soittimen historia, haitarissa lukee Vesa Järviö Special.   En löytänyt googlehaulla minkäänlaista tietoa kyseisestä nimestä.
Edellisellä omistajalla oli sen verran tietoa että kyseessä olisi ollut musiikki- tai haitarikoulu.
Torissa näkyi olevan myös toinenkin Vesa Järviö Special myynnissä.
#3
Historiankirjat / Vs: Sam Elomaa
24-02-2022, 11:42:20
Onkohan palstan tietäjillä tietoa mistä saisi kyseisiä puuttuvia näppäimiä hankittua vai tarvitseeko turvautua 3D tulostimiin.
#4
Historiankirjat / Vs: Sam Elomaa
23-02-2022, 11:54:26
Tässä kuva haitarista ja sisältä löytyneistä kirjoituksista.
En tiedä kuinka ne näkyvät. Toivottavasti.

You cannot view this attachment.You cannot view this attachment.
 You cannot view this attachment.
#5
Historiankirjat / Sam Elomaa
17-02-2022, 21:01:14
Omistan Sam Elomaa merkkisen kukkamallin haitarin. Enoni on sen aikoinaan tuonut Kanadasta oltuaan siellä nuorena metsätöissä.
Matkalippukin on kuuleman mukaan tienattu soittamalla, haitarilaukussa on vieläkin Swedish American Linesin "Gripsholm" laivan pakettikortti.
Myöhemmin muutettuaan perheensä kanssa pysyvästi Kanadaan jäi haitari minulle.
 Aikani kuluksi päätin hiukan tutkia haitaria tarkemmin joten purin sen osiin. Sisältä löytyikin historiaa.
Haitari on valmistunut sisällä olevan kirjoituksen mukaan Feb.23/44 tekijä D. Hanson.
Eikö se olekaan tehty Kurikassa?
Lisäksi erään suojavanerin takana oli varmaan ensimmäisen omistajan nimikirjoitus, Arvo Ilomaki 165 Mackai Ave Porth Arthur ONT.
Oliko Sam Elomaalla haaraliike Atlantin takana vai mitä.
Enoni soittaa jo autuaammilla estraadeilla joten hän ei voi kertoa tarkempaa haitarin historiasta.

Haitarista on ajan vaiheissa muutama näppäin kadonnut mutta olen valenäppäimista saanut puuttuvat korvattua toimiviksi.
Tietäisikö joku tarkemmin Sam Elomaan amerikan viennistä.
Voin laittaa kuviakin kunhan saan taas soittimen kasaan.