Vapaalehdykkä

Olohuone => Tyhmät kysymykset ja viisaat vastaukset => Aiheen aloitti: Ansku - 29-08-2021, 16:12:08

Otsikko: Mikä haitari
Kirjoitti: Ansku - 29-08-2021, 16:12:08
Mikähän tämän haitarin merkki ja arvo on? On kuolinpesän tavaraa ja mistään en löydä tietoja.
Otsikko: Vs: Mikä haitari
Kirjoitti: Ansku - 29-08-2021, 16:18:32
Toi näppäimistö on valkoinen, siinä on vaan keltaiset teipit muistutuksena🙂
Otsikko: Vs: Mikä haitari
Kirjoitti: Teme - 29-08-2021, 21:59:34
Taitaa olla Vologdassa valmistettu bajan-haitari, merkki Tembr (Тембр).

Omaan silmään tuo näyttää samanlaiselta kuin turistihaitarit, joiden hintahaarukka on siellä 20-100€. Mutta venäläisiä haitareita on laadultaan kovin monenlaisia, joten jos tämä on laadukkaampi niin arvokin vähän parempi. Näihin perehtyneet voivat kertoa oikean hintatason.

Otsikko: Vs: Mikä haitari
Kirjoitti: pianohessu - 30-08-2021, 06:43:18
Minulla on muutamia yksityiskohtia lukuunottamatta samanalainen. Äkkiseltään vaikuttaisi että kuvissa on ulkonäöllisesti huonompikuntoinen kuin omani. Diskantti on kolmiäänikertainen ja basso kuusiäänikertainen. Avasin pelin viime viikolla ja bassossa on kuudet kielet neljässä penkissä. Pisimmät kielet ovat 75mm! Työn jälki oli siistiä, ja lakkaakin oli käytetty.

Ostin pelin v. 1990 ja hinta oli 600mk jossa oli luonnollisesti ylihintaa, mutta ostettu mikä ostettu. Eipä tuo hanurina ole "huono" esimerkiksi aloittavalle, mutta jo näppäinjärjestelmän erilaisuus maassamme käytettävään tekee siitä ei-haluttavan ja pudottaa hintaa. Näppäinten halkaisija on 15mm, joten nekin ovat eri kokoiset verrattuna meikäläiseen.

Yleensähän hinnat ovat numeroarvoltaan samoja kuin markka-aikana, mutta harmonikoissa se ei päde. Myyntiä varten ehkä kannattaisi poistaa nuo teippimerkinnät klaviatuurista?
Otsikko: Vs: Mikä haitari
Kirjoitti: ^Paussi - 30-08-2021, 11:50:35
Kuvan harmonikassa näyttäisi olevan mahdollisesti suomalainen näppäinjärjestelmä. Totuus voi tietysti olla mikä vaan, kun ei pääse kokeilemaan. Näppäimiä on saatettu itse vaihtaa, sillä matalin Bb-näppäin on valkoinen.
Otsikko: Vs: Mikä haitari
Kirjoitti: TLinden - 03-10-2021, 13:57:56
Ns turistipelihän tuo on. Omasta siistimmästä tosin erimerkkisestä ja kaksiäänikertaisesta maksoin 30 euroa laukkuineen. Tuo kun on kolmiäänikertainen, niin voisin mielenkiinnosta samassa hintaluokassa ostaa, jos kuolinpesä on soittimesta luopumassa. Näistä on aika hankala päästä välillä eroon ilmaiseksikaan.